Aktualności

Adwent- Drzewo Jessego

Drzewo Jessego – kalendarz adwentowy

Drzewko robiliśmy w tamtym roku i na podstawie tych doświadczeń opisuję cały przebieg. Robiliśmy to całą rodziną, dzieci 5,4 i 1,5l. Każdy dzień można odnieść do własnych doświadczeń, tradycji rodzinnych, dostosować do wieku dzieci, wpleść pierniczki, choinę, prezenty. Jeśli dzieci są starsze lub robicie to sami lub jako małżeństwo to warto przeczytać cały rozdział z Pisma Świętego, jeśli dzieci są małe, tak jak nasze to skupialiśmy się na obrazkach i naszym opowiadaniu z Biblii dla dzieci.

Niech ten opis będzie inspiracją na Wasz adwent, możesz dowolnie modelować przebieg tworzenia Drzewa Jessego i zmieniać dynamiki 🙂

 

DZIEŃ 1 DRZEWKO – “Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” Iz 11,1

Stworzenie drzewka ,wytłumaczenie dlaczego to robimy, skąd wziął się pomysł.

“Pień Jessego” w proroctwie Izajasza symbolizuje ród królewski Dawida, natomiast odrośl tego pnia wskazuje na Jezusa Chrystusa, pochodzącego z pokolenia Judy i rodu  króla Dawida. Więc drzewo Jessego to cały plan zbawienia od stworzenia świata do narodzin Jezusa, czyli biblijna historia przyjścia na świat Zbawiciela

Dynamika- drzewko można zrobić z gałęzi, kupić lub narysować, wyciąć w sklejce. Można również  zrobić wieniec  adwentowy by przy każdym spotkaniu i czytaniu Biblii zapalić święcę (tak będziemy robić w tym roku)

.      

DZIEŃ 2- STWORZENIE ŚWIATA. Księga rodzaju rozdział 1.

Bóg tak pięknie stworzył świat, wszystko tak pięknie i niesamowicie poustawiał. To co nas otacza, słońce, gwiazdy, drzewa, góry i morze wszystko to jest dziełem Boga. Jak często zapominamy o cudach, które nas otaczają- o pięknym świecie! Jak często zapominamy, że niszczymy ten piękny świat nieodpowiedzialnym zachowaniem. By zachować piękno, trzeba o nie dbać, by cieszyć się świeżym powietrzem, czystą wodą, pachnącym lasem trzeba dbać o środowisko bo ono jest darem Boga.

Dynamika–  Praca plastyczna-Tworzenie kuli ziemskiej- Wydrukuj i pomaluj, wylep, ponaklejaj, wykorzystaj zwierzątka z zabawek dzieci- zrób, tak jak podpowiada ci wyobraźnia 🙂 My przy pracy plastycznej opowiadamy sobie co Bóg stworzył najpierw i jak o to dbać.

DZIEŃ 3. Stworzenie człowieka. Księga rodzaju, rozdział 2.

Wszystko co uczynił Bóg, było bardzo dobre. Powstaliśmy z miłości Boga. Bóg bardzo nas kocha i dał nam cały piękny świat. Jesteśmy kochani, więc możemy kochać. Bóg obdarzył nas miłością , więc i my możemy miłością obdarzać siebie nawzajem.

Dynamika– na drzewie zaczepiliśmy naszą rodzinę a dzieci namalowały swoje portrety. Dziękowaliśmy Bogu za to, jak pięknie nas stworzył, za to, że każdy jest inny, niepowtarzalny, za to, że każdy z nas ma inne talenty.

 

DZIEŃ 4. UPADEK CZŁOWIEKA. Księga rodzaju rozdział 3.

Miłość jest źródłem tego, co piękne i dobre. Natomiast źródłem tego, co brudne i brzydkie, jest grzech.Bóg jest w całości Miłością- a my jesteśmy tylko ludźmi i dopiero tej miłości się uczymy. Jesteśmy wolni i możemy wybierać. I czasem, świadomie lub nie, wybieramy to, co brudne i złe.

Dynamika– smakowaliśmy cytrynę kwaśną jak grzech. Na drzewie cytrynowym nie mogą rosnąć słodkie pomarańcze, tak jak my nie możemy nie grzeszyć, bo wszyscy jesteśmy przez grzech Adama  i Ewy. Plasterek cytryny zawiesiliśmy na drzewie.

My, rodzice poszliśmy dziś do spowiedzi a dzieci brudziły papierowe serca  czarną kredką, przypominając sobie brzydkie zachowanie. Ale to nie koniec.  Bo Bóg nie przestaje nas kochać. My zostaliśmy na Eucharystii, jak dla mnie to najpiękniejszy wyraz miłości Boga. Dzieci zaklejały czarne krechy kolorowymi serduszkami dziękując sobie nawzajem, dziękując za dzisiejszy dzień, za rodzinę, przedszkole.

DZIEŃ 5. KAIN I ABEL. Księga rodzaju rozdział 4.

Historia Kaina I Abla pokazuje, że grzech rodzi złe owoce : zazdrość, nieposłuszeństwo , egoizm, śmierć. Kain zamiast zapanować nad swoim grzechem poddał się mu a pomimo tego Bóg chciał Go nadal chronić. Pomimo naszego grzechu Bóg nadal nas kocha. By nie rodzić złych owoców- grzechu, nie trwać w nim, nie poddawać się mu, musimy zanurzyć się w Bożej miłości. Miłość rodzi dobre owoce.

Dynamika- Na naszym drzewie powiesiliśmy serce z odbitymi kciukami naszej rodzinki. Chcemy rodzić dobre owoce, pełne miłości a takim owocem jest nasza rodzina. ( dla przeciwwagi grzechu- cytryna, można powiesić pomarańczę -jako dobry owoc by łatwiej zilustrować to dzieciom) Każdy z nas dostał też serce, na którym codziennie będzie się starał namalować dobry owoc, by dbać o naszą rodzinę : pomoc, uśmiech, zgodę, przebaczenie, posłuszeństwo, współpracę. W tym dniu można zrobić wspólnie pierniczki i rozdać dziadkom, ciociom, postawić w szafce by czekały na święta.

     

DZIEŃ 6. NOE. Księga rodzaju rozdział 6,9-9,29

Po śmierci Abla Adam i Ewa mieli jeszcze jednego syna, którego nazwali Set. Potomkiem Seta był Noe. Życie Noego od początku było pobłogosławione. Wyróżniał się wśród innych ludzi- był dobrym człowiekiem i cieszył się przyjaźnią z Bogiem. I nie oznacza to, że z innymi ludźmi Bóg się nie przyjaźnił. Ale tylko Noe z rodziną tą przyjaźnią się cieszyli i jej nie odrzucali, jak inni. Bóg powierzył Mu zadanie- zbudowanie arki, w której, wraz z rodziną Noego, wszystkie gatunki zwierząt, jakie są na świecie, przetrwały olbrzymi potop. Jedynie Noe i zwierzęta zaufał Bogu, który ostrzegał przed wielką burzą. A kiedy było już po wszystkim, Bóg pobłogosławił Noego i jego rodzinę, a na znak przymierza z nimi, dał im piękną tęczę .Jak wielkie rzeczy Bóg przygotował dla tych, którzy chcą Jego miłość i Mu ufają ! Noe nie tylko został ocalony z potopu, ale również mógł odczuć łaskę Boga,  przeżył wspaniałą przygodę i otrzymał obietnicę, że Bóg będzie nad nim czuwał.

Dynamika– Na drzewie zawisła tęcza. Pogaduszki do poduszki, czyli o tym czy łatwo jest ufać jak jest trudno, nasze świadectwa, przypominanie sobie kiedy Bóg interweniował w naszym życiu…a potem (albo tylko) na wesoło zagadki o zwierzętach znalezione w necie.

 

DZIEŃ 7. WIEŻA BABEL. Księga rodzaju rozdział 11,1-9

Wiele lat po potopie ludzie znów przestali ufać Bogu, a zaczęli wierzyć w siebie. W to, że wszystko mogą. Widzieli swoje kolejne sukcesy i wynalazki, widzieli, że wszystko im się udaje. Ale nie widzieli, że wszystko to zawdzięczają Bogu. Aż w końcu zapragnęli zbudować wieżę, która sięga nieba, tak by już nikt nie pogubił się na świecie.I to naprawdę wydaje się dobre. Ale gdzieś w tym wszystkim zabrakło Boga. A w miejsce, gdzie nie ma Boga, szybko wchodzi grzech. Wspólna praca zamieniła się we wzajemne kłótnie i nieporozumienia, aż w końcu nienawiść. Ludzie rozproszyli się i zaczęli mówić każdy innym językiem. I tak wieża Babel, która miała ludzi jednoczyć, stała się znakiem rozproszenia- przypominającym o tym, że jedynym, co naprawdę może zjednoczyć ludzi, jest Miłość.

I my o tym pamiętajmy- że nie nowe wynalazki, pieniądze czy drogie zabawki jednoczą rodzinę, tylko Miłość, jaką jest Bóg.

Dynamika- na drzewie powiesiliśmy sercu , na którym odbiliśmy swoje dłonie na znak tego, że nasze relacje chcemy budować na Bogu- największej Miłości. Dziś próbowaliśmy zbudować jak największą wieżę z klocków i przywoływaliśmy opowieść o wieży Babel.

             

 DZIEŃ 8. NIEDZIELA

My niedzielę spędzamy razem na wspólnej Eucharystii, obiedzie u rodziny lub wspólnoty, jesteśmy razem cały dzień . Możesz przeczytać czytania z dnia, czyli z drugiej niedzieli adwentu i zadać sobie pytania jak możesz przygotować drogę Panu. Zobaczyć co jest za Tobą, co przeżyłeś, za co możesz podziękować, w jakim momencie życia jesteś teraz i dokąd chcesz dojść. Z dziećmi można powspominać wakacje, miłe i trudne chwile i opowiedzieć o tym, że to ma wpływ na to, co jest teraz i na to co będzie, że warto dbać o relacje, o swoje serce, marzenia i plany.

 

DZIEŃ 9. ABRAHAM .Księga rodzaju rozdział 11,25-27

Abraham jest niesamowicie wierny Bogu. Kiedy Bóg mu mówi- weź swoją rodzinę, swój dobytek i idź do innego kraju- on idzie. Kiedy dochodzi do miejsca, które dał mu Bóg- pierwsze co robi, to buduje Bogu ołtarz i się modli. Co nie oznacza, że nie raz nie robi po swojemu, a nie po Bożemu. Że czasem wątpi, kiedy Pan Bóg kolejny raz obiecuje mu „potomstwo liczne jak gwiazdy na niebie”, a on wciąż, mimo upływających lat i podeszłego wieku,  nie doczekał się ani jednego dziecka. Ale mimo wszystko jest ciągle wierny.I po wielu latach jego żona Sara urodziła mu upragnionego syna,  a jego ród rozrósł się w naród tak liczny jak gwiazdy na niebie.

Bóg jest Bogiem wiernym, który dotrzymuje obietnic- mówi Pismo Święte.

Dynamika- Na drzewie powiesiliśmy gwiazdkę.

Rozmawialiśmy o obietnicach jakie Bóg dał naszej rodzinie. Modlimy się o większe mieszkanie, dom. Marzeń i oczekiwań jest dużo. Rozmawialiśmy o tym by ufać Bogu ale też robić gesty wiary i działać a Bóg będzie wskazywał kierunek. Zapisaliśmy marzenia na wyciętym z papieru domku z jednej strony a z drugiej napisaliśmy obietnicę Boga. Postać Abrahama napełnia nas nową nadzieją. Bóg jest wierny i dotrzymuje obietnic, a ta, którą nam dał jest piękna.

W Tym roku każdy zapisuje, maluje na kartce marzenie, które wkłada do koperty. Będziemy działać by te marzenia spełnić i modlić sie by Bóg nam w tym pomagał.

Kartka jest z gwiazdami narysowanymi białą świecą a dzieci malują ją na czarno..w trakcie malowania ukazują się gwiazdy.

DZIEŃ 10. IZAAK. Księga rodzaju rozdział 22, 1- 19

Izaak jest upragnionym synem Abrahama i Sary. Kiedy Izaak był juz starszy Bóg zażądał od jego ojca by ten oddał mu go w ofierze. Abraham bardo sie zasmucił bo nie chciał stracić syna, którego tak bardzo oczekiwał, jednak zaufał i poddał sie woli Boga. Bóg uratował Izaaka i dał baranka na ofiarę pokazując tym samym że bardzo kocha  Abrahama i Izaaka ale wszystko do niego należy.

Czy my czasami nie jesteśmy do czegoś bardzo przywiązani i zapominamy o Bogu? Zapominając o Bogu zapominamy o miłości do ludzi.

Dynamika. Na drzewie powiesiliśmy Baranka.

Przepatrzyliśmy swoje zabawki, ubrania by zobaczyć czym możemy się podzielić z tymi, którzy mają mniej od nas. Są robione w sklepach akcje by zakupić produkty żywieniowe, więc można pójść z dziećmi i coś takiego kupić lub wesprzeć jakąkolwiek inną akcję by podzielić sie tym co mamy.

DZIEŃ 11. JAKUB .Księga rodzaju rozdział 28, 10-15

Jakub był synem Izaaka i miał brata bliźniaka Ezawa. Pewnego razu miał piękny sen, widział wielką drabinie i aniołów, którzy schodzili i wchodzili po niej do nieba a na samej górze był Bóg. Opowiadamy sobie o snach o aniołach stróżąch 🙂

Dynamika. Na drzewie wieszamy drabinę. Dziś tworzymy aniołki na choinkę z masy porcelanowej. tu pełen przepis https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/11/porcelana-przepis/

DZIEŃ 12. JÓZEF .Księga rodzaju rozdział 37

Dziś kino familijne 🙂  bajka “Józef władca snów”

Dynamika. Na drzewie powiesiliśmy serce z odbitymi dłońmi.. Każdy z nas malował dłoń farbą i odbijał od największej do najmniejszej. Być razem, mnożyć miłość a nie dzielić 🙂

     

DZIEŃ 13. MOJŻESZ. Księga Wyjścia- Kapłańska- Liczb- Powtórzonego Prawa.

Historia Mojżesza jest bardzo rozległa, bo opisuje samą postać ale także losy narodu wybranego. Opowiadamy dzieciom historię narodzin Mojżesza, ukrywania go w koszu w sitowiu i wychowaniu przez egipską księżniczkę, o ucieczce z Egiptu i o powrocie bo prosił Go o to Bóg, który objawił się w płonącym krzewie. O dziejach narodu Izraelskiego, niewolnictwie, faraonie i plagach egipskich. O wielkim zaufaniu i wyruszeniu w podróż.. o dziesięciu przykazaniach i tułaczce po pustyni.

Dynamika. Jest bardzo fajny film Książę Egiptu. My skupimy się na wieczornej opowieści z rekwizytami..może zrobimy teatr cieni albo pacynki na patyku. Można tez narysować tablice i przypomnieć sobie 10 Bożych Przykazań.

 

DZIEŃ 14. JOZUE.

Podczas ucieczki z Egiptu był wiernym pomocnikiem Mojżesza. Należał do grona 12 posłańców, którzy mieli przyjrzeć się Ziemi Obiecanej. Po powrocie wszyscy byli przestraszeni potęgą Kanaan ale tylko Jozue i Kaleb uspokajali wszystkich i byli ufni w potęgę Boga a nie nieznajomego ludu. Gdy Mojżesz umarł, Bóg wybrał Jozuego na przewodnika ludu Izraelskiego. Jozue ufał Bogu i słuchał jego głosu. Gdy Izraelici chcieli zdobyć potężne miasto Jerycho, poprowadził ich w nietypowej misji. Wszyscy mieli okrążać mury miasta przez 7 dni chwaląc Boga, grając na trąbach i śpiewając. Po 7 dniach mury runęły.

Dynamika. Budujemy z klocków mury i śpiewamy! U nas od tego dnia słuchamy kolęd i piosenek świątecznych 🙂 Można zrobić tez trąbki z papieru lub grzechotki z rolek od papieru i grochu 🙂

Dzień 15. NIEDZIELA

 UBIERAMY CHOINKĘ I STROIMY DOM 🙂  

Dzień 16. SAMUEL. 1 Księga Samuela 1,1- 25

Samuel był wymodlonym synem pewnej kobiety izraelskiej, która długo nie mogła mieć dzieci. Gdy podrósł, zaprowadziła go ona do świątyni, by uczył się służyć Bogu przy kapłanie Helim i wzrastał w miłości.

Oddając życie Bogu jesteśmy gotowi by słuchać jego głosu: “Mów, bo sługa Twój słucha” możemy dziś powtórzyć za małym Samuelem

Dynamika. Na drzewie powiesiliśmy ucho 🙂 Oglądamy zdjęcia i pamiątki z Chrztu Świętego dzieci. Na chrzcie, my jako rodzice oddaliśmy je w ręce Boga, by wzrastały w Jego miłości. Każde z naszych dzieci ma też osobistą obietnicę dla swojego życia. Jerzego to właśnie z dzisiejszego rozdziału 1Sm 1, 27, Marysi Jr 1, 5-8 a Wojtka Sdz 6, 12. Wspominamy jak dzieci były młodsze i jak wtedy przeżywaliśmy Święta 🙂

Dzień 17. DAWID. 1 Księga Samuela 17

To właśnie małego, rudego, niepozornego Dawida, który u Jessego zajmował się pasaniem owiec, Bóg wybrał na króla i namaścił go. Bóg wspierał Dawida i pozwolił mu pokonać olbrzymiego wojownika filistyńskiego Goliata, który naśmiewał się z Boga Izraelitów, za pomocą procy i kamienia, chociaż inni wojownicy i żołnierze bali się do niego zbliżyć. Jego też Bóg ciągle chronił, kiedy poprzedni król Saul próbował go zabić. Dawid, choć popełniał błędy i straszne grzechy, których konsekwencje musiał ponieść, był WIERNY- i ciągle wracał do Boga. Umierając, mówił swojemu synowi Salomonowi: „Będziesz strzegł zarządzeń Pana, Boga twego, aby iść za Jego wskazaniami, przestrzegać Jego praw, poleceń i nakazów”.

Dynamika. Na drzewie powiesiliśmy złotą koronę.

Robimy korony na znak tego, że mamy wartość dziecka Bożego. Namalowaliśmy na nich to jacy jesteśmy, co lubimy, czym się interesujemy. Każdy z nas jest wartościowy i potrzebny. Dla każdego z nas Bóg ma wspaniały plan, tak jak miał go dla Dawida.

 

Dzień 18.IZAJASZ

Dawid miał syna Salomona, i chociaż wiemy że zasłynął on z wielkiej mądrości to jednak jego grzech spowodował rozpad królestwa. Salomon bardziej ufał ludzkiej miłości niż Bogu a to skłoniło go do oddawania czci innym Bożkom. Oddalił sie od Boga a ciężko budowane królestwo rozpadło się. Bóg powołał proroków by Ci ogłosili, ze nadchodzi wybawiciel.

Takim prorokiem był Izajasz. Słuchał uważnie głosu Boga w swym sercu i mówił ludziom o Zbawicielu.

Księga Izajasza 7.14: Dlatego sam Pan da wam znak: Oto panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel.  9.5: Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.

To Izajasz zaprorokował, że z pokolenia Jessego narodzi się Jezus. Iz11, 1-9

Dynamika. Na drzewie wieszamy narysowaną Biblię- Prorok to ten co ogłasza słowa Boga.

Tworzymy obraz Boga- mamy różne obrazki ale Prawdziwy obraz Boga to, to jaki jest Bóg. Na dużej kartce, na środku piszemy “Bóg” a z innych kolorowych kartek wycinamy: -serce- Bóg jest pełen miłości, Uśmiech- jest Radością, dłoni- jest dobry, wielkie góry- jest hojny, koronę-jest Księciem pokoju….

Dzień 19. JONASZ

Byli też inni prorocy Jeremiasz, Ezechiasz, Aggeusz i Jonasz. Bóg polecił Jonaszowi by udał się do Niniwy i upomniał mieszkających tam ludzi by się nawrócili. Jednak nie posłuchał On Boga i uciekł. Podróżował statkiem i podczas tej podróży rozpętała sie burza, powodem której była ucieczka Jonasza przed Bogiem. Załoga wyrzuciła go za burtę i burza ustała, a w morzu połknęła go wielka ryba. W jej wnętrznościach przeżył 3 dni i 3 noce. Bóg go uratował i Jonasz zrozumiał, że posłannictwo jest bardzo ważne i wyruszył do Niniwy. Mieszkańcy dzięki nawoływaniu Jonasza nawrócili się, okazali skruchę i Bóg ocalił ich miasto. Jezus potem wspomina o znaku Jonasza, że po 3 dniach i 3 nocach zmartwychwstanie.

Dynamika. Na drzewie wieszamy rybę.

Przeglądamy przepisy na rybę i dwanaście dań, rozmawiamy o tradycji Wigilijnej i tradycjach naszego domu.

 Dzień 20. JAN CHRZCICIEL

Jan Chrzciciel jest ostatnim prorokiem Starego testamentu. Już w łonie Elżbiety porusza sie z radością gdy ta spotyka się z Maryją. Zachariasz i Elżbieta nie mogli mieć dzieci ale Anioł powiedział Zachariaszowi, że Elżbieta pomimo podeszłego wieku urodzi syna. Kapłan nie uwierzył i Bóg odebrał mu mowę. Był niemy aż do narodzin Jana. Gdy krewni pytali jakie nadać imię synowi napisał na tabliczce ‘Jan jest jego imię” i odzyskał mowę i chwalił Boga. Jan zrezygnował z funkcji kapłana, bo był nim jego ojciec, a zamiast tego ogłaszał na pustyni nadejście Jezusa.

Dynamika. Na drzewie wieszamy imię Jan.

Jan ucieszył się narodzinami Jezusa a potem ogłaszał wszystkim, że Jezus jest Zbawicielem. My też chcemy ucieszyć się urodzinami Jezusa. Tworzymy prezenty. Największym jaki możemy dać Jezusowi jest ofiarowanie nas samych, oddanie życia Jezusowi.

Malujemy małe serduszka z jednej strony na różne kolory : jesteśmy ..trochę czerwoni-pełni miłości, trochę żółci- radośni, trochę zieloni- przyjacielscy….trochę czarni – grzeszymy ( krzyczymy, kłócimy sie…) Tacy jesteśmy i takimi kocha nas Bóg.

Z drugiej strony malujemy całe na czerwono- Bóg jest miłością i chcemy zanurzyć się w jego miłości, być coraz lepsi 🙂

My serduszka zanosimy do Kościoła w Dzień Bożego narodzenia i chowamy w sianku przy żłóbku Nowonarodzonego Jezusa. ( wcześniej ustalamy to z księdzem 😉

Dzień 21. JÓZEF

 Gdy w całym państwie przebiegał spis ludności “Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida”. Czytamy o tym w drugim rozdziale Ewangelii świętego Łukasza. I tu możemy zobaczyć całą historie zbawienia . Józef pochodził z rodu o którym prorokował Jesse, ludu, który Bóg uwolnił z niewoli i przeprowadził do ziemi obiecanej. Bóg dał człowiekowi życie i ziemię w posiadanie teraz sam staje sie człowiekiem by uwolnić go od władzy śmierci. Możemy tez o tym przeczytać w rodowodzie Jezusa spisanym w ewangelii świętego Mateusza, rozdział 1 wersety 1-17.  Józef był też człowiekiem bardzo sprawiedliwym, posłuchał głosu Boga i zaopiekował się Maryją ( Mt1, 19-22)

Dynamika. Na drzewie wieszamy młotek.

Robimy dziś szopkę. Piłujemy, zbijamy, sklejamy…odświeżamy taką co już mamy w domu, szykujemy sianko, ozdabiamy. My co roku robimy inną szopkę, na miarę naszych możliwości i talentów.

 Dzień 22.NIEDZIELA

My Siadamy przed pustą szopką i opowiadamy sobie/przypominamy zwyczaje i tradycje w naszej rodzinie. Co oznacza dzielenie sie opłatkiem, co wtedy można powiedzieć, jak będzie przebiegała Wigilijna kolacja …czytamy ciekawostki o kolędach i wybieramy najulubieńszą.. Szykujemy się do spokojnego przeżywania Wigilii 🙂

 Dzień 23.MARYJA

Mama Jezusa <3

Maryja miała wielką odwagę zgadzając się na przyjęcie Jezusa. Zaufała Bogu i powiedziała “tak”. Tu, nie da się opowiedzieć, tu po prostu trzeba przeczytać o Zwiastowaniu w ewangelii świętego Łukasza 1, 24-38

Kilka wersów dalej jest również piękna modlitwa Maryi- Magnificat, Łk1 46-55

Można jej też posłuchać na YouTube, jest kilkanaście wersji, wybierzcie swoją 🙂

Dynamika. Dziś wstawiamy do szopki postacie Maryi i Józefa i czekamy razem z nimi 🙂

 

Dzień 24.DZIECIĄTKO JEZUS

Wigilia.

Podczas kolacji wigilijnej czytamy  fragment z Pisma świetego o narodzeniu Jezusa  Łk 2, 1-20 

Dzieci po odczytaniunadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie” niosą figurkę dzieciątka Jezus do szopki .

Czytamy dalej i po słowach “I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania» śpiewamy ulubioną kolędę 🙂

Później czytamy Słowo do końca i tak jak pasterze chcemy dzielić się radością więc składamy sobie życzenia, przy których błogosławimy dzieci.

 

Dzień 25.BOŻE NARODZENIE

Możliwość komentowania Adwent- Drzewo Jessego została wyłączona